Komentarz do Ewangelii na Niedzielę Chrztu Pańskiego

Ewangelia wg św. Mateusza 3, 13-17

Dzisiejsze Słowo porusza wiele wątków. Zatrzymuje nas posłannictwo Jana Chrzciciela, wypełnienie zapowiedzi Pisma, chrzest Jezusa i ostatecznie znak Ducha i świadectwo Ojca. Ten ostatni wątek szczególnie do mnie przemawia. Głos Boga Ojca dający świadectwo o Jezusie. Słowa Taty o Synu… Wyznanie miłości: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».

W słowach dzisiejszej Ewangelii odbieramy najdoskonalszą lekcję komunikacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Słowa miłości ukazujące akceptację, przynależność, wybranie, pełną wartość, docenienie…i wszystkie inne najintymniejsze postawy, objawiając niezwykłą wieź pomiędzy ojcem a synem, ojcem a córką… Postawy i słowa miłości, które powinny być unosić się nad dziećmi jak powietrze, powinny być wypowiadane jak naturalny odruch, uderzenie serca… Życie pokazuje jednak, że wielu z nas nosi na sobie piętno innych słów… Totalnie przeciwnych tym, które usłyszał Jezus nad Jordanem. Niejednokrotnie słowa te po dziś dzień rzucają cień na nasze życiowe wybory i poczucie własnej wartości.
Dlatego dzisiejsze Słowo jest szczególnym darem i zaproszeniem do przyjęcia jedynych, prawdziwych i najsłuszniejszych słów, które powinniśmy usłyszeć od naszych ziemskich ojców.

Słowo potrafi zranić, lecz słowo potrafi również uzdrowić i oczyścić. Zwłaszcza, kiedy jest to Słowo Boga.

Dzisiaj Bóg Ojciec mówi do każdego z nas: Jesteś moim DZIECKIEM UMIŁOWANYM,  i to właśnie w TOBIE mam UPODOBANIE!  W chrzcie stajemy się Dziećmi Bożymi. Nikt i nic tego nie może zmienić. Masz Ojca, który jest BOGIEM.

Niech Duch Święty otworzy dzisiaj nasze serca. Niech otworzy uszy naszych dusz na głos Taty – Ojca Niebieskiego, który z miłością mówi do ciebie dziś i jutro i zawsze:
Jesteś Moją córką/synem najukochańszym! Kocham do szaleństwa miłości wszystko co w tobie! Na wieki! – Twój Tato – Bóg.

s. Zofia

 

 

 

 

 

Możesz również polubić…